fbpx

Košík

Blog

Proč používat dřevěné pelety

Od 11. 6. 2019 Září 2nd, 2019 Žádný komentář

DŘEVĚNÉ PELETY: EKOLOGICKY ČISTÁ A CENOVĚ DOSTUPNÁ ENERGIE

 

Ačkoliv byla letošní zima teplotně velmi příjemná, velká část českých domácnosti si za energie musela znovu připlatit. Náklady na vytápění se totiž pravidelně zvyšují. Drtivá většina dodavatelů energie postupně zdražuje elektřinu, uhlí i plyn. Elektřina zdražila v průměru o 13 %, hnědé uhlí a teplo dodávané z tepláren až o 10 %, cena plynu se zvýšila zhruba o 5 %.

 

Za zdražováním energií stojí řada faktorů, jako je cena uhlí na světových trzích, zdražení emisních povolenek v zemích EU, investice do výroby energie atd. Co s tím? Jak ušetřit za vytápění domácnosti? Ideálním řešením je dřevo, přesněji dřevní pelety. Z dlouhodobého hlediska má tato přírodní surovina řadu výhod.

 

Zaprvé – „díky“ kůrovcové kalamitě v poslední době došlo ke snížení ceny palivového dřeva, a tedy i dřevních výrobků, jako jsou právě pelety či brikety. Zadruhé – pelety je možné nakupovat do zásoby ihned po skončení topné sezony a za mnohem výhodnější cenu. Ta mimochodem podle údajů z Klastru Česká peleta klesla až o 20 %. Zatřetí – dřevní pelety patří mezi ekologická paliva, které stát dlouhodobě podporuje v rámci programu Nová zelená úsporám. Dalším argumentem, proč se pro tento druh vytápění rozhodnout, je právě probíhající jednání vlády o možnosti snížení DPH z 15 na 10 % na všechna dřevní paliva, tedy i na brikety a pelety.

 

Komfortní zdroj vytápění

Před právě skončivší topnou sezonu se řada zákazníků rozhodla pro změnu dodavatele energie. Ať už jde o elektřinu, teplo nebo plyn, tato změna pomůže jen dočasně.  Platí, že větší firmy dokážou udržet cenu dodávané energie na původní hodnotě déle než menší distributoři. Nicméně s ohledem na vývoj cen na celosvětových trzích musí postupně zdražit i ti největší hráči.

 

Místo změny dodavatele energie je mnohem efektivnějším řešením změna samotného zdroje vytápění. Jde o zlomové rozhodnutí, které je potřeba velmi dobře promyslet. Právě nyní je pro něj vhodná doba. Pokud přecházíte od přímotopů, topného oleje nebo vytápění uhlím, nejvýhodnějším zdrojem vytápění pro vás bude dřevo, respektive komfort v podobě dřevěných pelet. Pelety jsou čistou surovinou, kterou lze přepravovat v sáčcích nebo v cisterně. Uskladňovat je lze i několik let, stačí k tomu suché prostředí. Oproti dřevu pelety není potřeba štípat. Výrazný komfort při topení peletami zajišťují automatické peletové kotle nebo kamna. Díky automatickému zásobníku moderní kotle si sami přikládají surovinu a v autonomním režimu dokáží fungovat i více než týden. Teplota se jednoduše reguluje přes pokojový termostat. V průměrném rodinném době s kotlem o výkonu 25 kW se za topnou sezonu spotřebuje 4 až 5 tun pelet. Ty nejkvalitnější pelety se poznají podle kulatého razítka certifikace ENplus A1, které zákazníkům zaručuje tu nejlepší výhřevnost a také nejnižší emise při spalování.